Magazyn Studyjny w Muzeum Pienińskim

Magazyn Studyjny w Muzeum Pienińskim

Instytucje kultury
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Budynek zaadaptowanym na magazyn studyjny w ramach projektu „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.

Magazyn studyjny w Muzeum Pienińskim pełni jednocześnie rolę miejsca przechowywania obiektów oraz sali ekspozycyjnej. Nie jest to wystawa, ale tak zorganizowany magazyn, by publiczność podczas studyjnych wizyt mogła z bliska zapoznać się z kolekcją Muzeum. Otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która łączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów (z uwzględnieniem rygorystycznych zasad ich bezpieczeństwa) z funkcją edukacyjną. Zbiory przechowywane są w meblach magazynowych umożliwiających łatwy dostęp do większości obiektów. Gościom Muzeum Pienińskiego pozwoli to zaobserwować, jak działa muzeum jako instytucja i w jaki sposób rekwizyty są gromadzone, katalogowane i przechowywane.

W jednym z pomieszczeń magazynu można obejrzeć ciekawe przykłady sztuki i sztuki ludowej: rzeźby, obrazy olejne oraz obrazki na szkle. Prezentowana jest także duża kolekcja prac malarskich i rzeźbiarskich Ewy Polak-Trajdos (dr historii sztuki, badaczka sztuki gotyckiej w Małopolsce i na Spiszu; zajmująca się też twórczością plastyczną: malowaniem obrazów i rzeźbieniem w glinie) oraz Mariana Romualda Trajdosa (artysty – malarza i grafika (sztycharza), jednego z twórców polskiego znaczka pocztowego), podarowanych muzeum w 2017 r. przez prof. Tadeusza Trajdosa. W drugim pomieszczeniu zgromadzone są zbiory etnograficzne prezentujące wybrane dziedziny kultury materialnej Górali Pienińskich: poszczególne części stroju, skrzynie wianne, instrumenty ludowe oraz obiekty związane z tkactwem, min: warsztat tkacki, kołowrotki i miądlice.

W budynku znajduje się również sala wystaw czasowych. Jest to miejsce, gdzie organizowane są wystawy o dużej rozpiętości tematycznej: etnograficzne, historyczne, malarskie. W sali odbywają się także spotkania organizowane przez Muzeum Pienińskie.

Zadanie te są realizowane w ramach projektu "Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Źródło: Nadesłane do redakcji

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia