Soczewki a koronawirus - czy noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne?

Soczewki a koronawirus

Polska
Narzędzia
Typografia
 • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ostatni rok upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Podstawową drogą zakażenia tym wirusem jest droga kropelkowa. Inny sposób jest taki, że wirus ląduje na dłoni lub palcach, a następnie dłonią dotykamy nosa, ust lub oczu. Jest to jednak mniej powszechny sposób transmisji.

Nadal istnieje wiele pytań na temat tego, co może i nie może zwiększyć ryzyko zachorowania na SARS-CoV-2. Jedno pytanie brzmi, czy bezpieczne jest noszenie soczewek kontaktowych i czy może to zwiększyć ryzyko zakażenia.

Czy soczewki kontaktowe zwiększają ryzyko zakażenia SARS - CoV 2?

Obecnie nie ma dowodów na to, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem. W oświadczeniach wydanych przez wiodących producentów soczewek kontaktowych znaleźć można wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące tego, jak użytkować soczewki kontaktowe, aby nie zwiększyć ryzyka zakażenia. Obawy dotyczące soczewek mają wynikać z faktu, iż osoby noszące soczewki kontaktowe częściej niż inni dotykają oczu. Istnieją co prawda pewne dowody na to, że wirus SARS - CoV2 może wnikać do organizmu wówczas, gdy dotykajmy powierzchni zanieczyszczonej SARS-CoV-2, a następnie dotykamy oczu bez mycia rąk. Kluczowe jest tu stwierdzenie: „bez mycia rąk”. Oznacza to, że teoretycznie na zakażenie wirusem SARS - CoV2 narażony jest każdy, kto dotyka oczu nieumytymi, niezdezynfekowanymi dłońmi. A fakt, że osoby noszące soczewki kontaktowe statystycznie częściej dotykają oczu nie czyni ich bardziej podatnymi na zakażenie. Wynika to z faktu, że użytkownicy soczewek kontaktowych zmuszeni są wypracować odpowiednie nawyki dotyczące higieny. Zdejmowania czy zakładania soczewek można dokonać wyłącznie wtedy, gdy ręce są dokładnie oczyszczone. Dlatego posiadacze soczewek kontaktowych z dużym prawdopodobieństwem mają wypracowane odpowiednie nawyki - dotykają oczu wyłącznie czystymi rękami, bez potrzebny nie pocierają i nie dotykają oczu. Nie należy zatem obawiać się prostej zależności: soczewki kontaktowe a koronawirus. Stosowanie soczewek kontaktowych w dobie koronawirusa nie powinno zatem stanowić żadnego zagrożenia, o ile soczewki użytkowane są w prawidłowy sposób. A co więcej - częstsze mycie i dezynfekowanie rąk może być nawet dodatkową zaletą.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS - CoV2, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas stosowania soczewek kontaktowych. Zasady te nie uległy obecnie jakimś znaczącym modyfikacjom i sprowadzają się do wykonywania tych samych czynności, które są konieczne dla zapobiegania zakażeniu także innymi drobnoustrojami.

Najważniejszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa oczu podczas pandemii koronawirusa jest praktykowanie dobrej higieny przez cały czas podczas obchodzenia się ze szkłami kontaktowymi.

Najważniejsze wskazówki dotyczące higieny oczu są następujące:
 • regularnie myj ręce; zawsze myj ręce przed dotknięciem oczu, w tym podczas zdejmowania lub zakładania soczewek, ale nie tylko - zawsze należy dotykać okolic oczu wyłącznie czystymi dłońmi,
 • dezynfekuj soczewki zgodnie z zaleceniami,
 • przechowuj soczewki w odpowiedni sposób; do przechowywania soczewek nie należy używać wody z kranu ani butelkowanej, a specjalnych płynów,
 • codziennie używaj świeżego roztworu do moczenia soczewek kontaktowych,
 • po każdym zużyciu wyrzuć jednorazowe soczewki kontaktowe,
 • nie śpij w soczewkach kontaktowych, o ile nie są do tego przeznaczone,
 • regularnie czyść pudełeczko do przechowywania soczewek kontaktowych za pomocą specjalnego płynu do soczewek kontaktowych i wymieniaj pojemniczek maksymalnie co 3 miesiące,
 • unikaj pocierania lub dotykania oczu; jeśli musisz potrzeć oczy, upewnij się, że najpierw dokładnie umyjesz ręce,
 • rozważ użycie roztworu czyszczącego na bazie nadtlenku wodoru, czyli płynu oksydacyjnego, na czas trwania pandemii.

Wszystkie niezbędne akcesoria, czyli wysokiej jakości soczewki kontaktowe (dzienne i o dłuższym trybie noszenia), płyny czyszczące oraz pojemniczki na soczewki znaleźć można w sklepie internetowym BezOkularow.pl. Bez wychodzenia z domu można zamówić soczewki i akcesoria najwyższej jakości, a wysyłka realizowana jest niemal natychmiastowo.

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia