Rozpoczęcie prac archeologicznych obok ruin Zamku Królewskiego w Nowym Sączu

Prace archeologiczne przy Zamku Królewskim w Nowym Sączu

Nowy Sącz
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prace archeologiczne obok ruin zamku w Nowym Sączu prowadzone są w okolicach leju powstałego po wybuchu 8 ton ładunków wybuchowych. Mają pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zniszczenia zabytku. Prezydent miasta Nowy Sącz, Ludomir Handzel odwiedził miejsce pracy archeologów. W wizycie towarzyszył mu prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Jarosław Suwała.

Ładunki wybuchowe, które doprowadziły do całkowitej ruiny Zamek Królewski w Nowym Sączu, miały służyć prawdopodobnie do wysadzenia mostu heleńskiego w czasie działań wojennych. Prezydent miasta informuje, że już odnaleziono interesujące znaleziska. Ponadto ma nadzieję, że w wyniku dokładnych badań archeologicznych terenu ruiny zamku odpowiedzą na wiele pytań z okresu historii Nowego Sącza, a także z czasów wcześniejszych. Historia samego zamku, wizyt królewskich oraz wykorzystania na przestrzeni wieków i powolnego zniszczenia jest niezwykle bogata, a zarazem w wielu miejscach niepełna.

Prezes SARR zaprezentował podczas wizytacji książkę dotyczącą historii zamku o tytule „Geneza i plany zamku sądeckiego”. Powstała ona przy współpracy prezydenta miasta oraz SARR. Zawiera materiały historyczne dotyczące początków zamku. Na tezy, postawione w książce mają odpowiedzieć również prowadzone badania. Jarosław Suwała ma nadzieję, iż zostaną dokonane odkrycia, dzięki którym uda się dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób sądecki zabytek został zniszczony.

Źródło: UM Nowy Sącz

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia