Koronawirus mapa zachorowań - jak wygląda sytuacja w Nowym Sączu

Koronawirus

Nowy Sącz
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowy koronawirus, na terenie całej Polski wprowadzone zostały istotne dla obywateli zarządzenia, które zapobiec mają rozprzestrzenianiu się wirusa. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 powoduje wystąpienie choroby o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej poprzez wysoką temperaturę, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni oraz duszności. Ciężki przebieg dotyczy około 20 procent populacji, zaś do zgonów dochodzi w około 2-3 procentach. Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i na zgon są osoby w starszym wieku, także te o obniżonej odporności, które zmagają się z innymi chorobami, zwłaszcza zaś z przewlekłymi. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową. Największa ilość zakażeń do tej pory zarejestrowana została w Chinach, skąd wirus „zawleczony” został na wszystkie kontynenty. W Europie sytuacja najgorzej przedstawia się we Włoszech, gdzie epidemia wybuchła w sposób niekontrolowany. W Polsce do tej pory potwierdzono 31 zachorowań.

Konferencja władz miasta Nowy Sącz w sprawie koronawirusa

Władze miasta reagując na zagrożenie zorganizowały konferencję prasową w Ratuszu, która dotyczyła zawieszenia zajęć we wszystkich miejskich placówkach wychowawczo-opiekuńczych a także oświatowych. Mediom przekazany został komunikat prezydenta miasta Ludomira Handzla, który skierowany został do dyrektorów placówek oświatowych w Nowym Sączu. Jest to komunikat związany z decyzją rządu dotyczącą tychże placówek, znajdujących się na terenie całej Polski. Zgodnie z komunikatem od jutra do 25 marca we wszystkich placówkach oświatowych oraz opiekuńczo-wychowawczych zawieszone zostaną wszelkie zajęcia. Dotyczy to także zamknięcia wszystkich funkcjonujących na terenie miasta świetlic osiedlowych oraz środowiskowych.

W dniach 12-13 marca 2020 roku w szkołach, żłobkach i przedszkolach zorganizowane zostaną zajęcia opiekuńcze dla tych dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki we własnym domu. Nie odbędą się jednak żadne zajęcia dydaktyczne. Od poniedziałku 16 marca wszystkie placówki zostaną całkowicie zamknięte, a dzieci nie będą w nich przyjmowane. Na okres w którym zostały wprowadzone wspomniane obostrzenia, rodzice mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, by zapewnić opiekę swoim dzieciom osobiście. Przysługuje on do 14 dni jednemu z rodziców dziecka, które nie ukończyło 8 roku życia.

Konferencja prasowa dotyczyła także sposobu funkcjonowania Urzędu Miasta Nowego Sącza przez najbliższy okres. Zgodnie z decyzją prezydenta miasta, pracownicy Urzędu będą mieli możliwość podjęcia pracy zdalnie, ze swoich domów. Dotyczy to wydziałów, w których nie będzie zakłócało to sposobu funkcjonowania urzędu. W szczególności dotyczy to takich wydziałów jak Urząd Stanu Cywilnego oraz Wydział Komunikacji i Transportu. W przypadku pracowników będących rodzicami małych dzieci, będą mieli oni możliwość pozostania w domu.

Zawieszenie działalności placówek kultury

Podobnie jak w przypadku placówek oświaty, zawieszona została również działalność wszystkich placówek kultury, które podlegają Urzędowi Miasta Nowego Sącza, w tym Sądecka Biblioteka Publiczna i jej filie, Nowosądecka Mała Galeria, a także Miejski Ośrodek Kultury. Placówki te wstrzymują swoją działalność od 13.03.2020 roku, do 29.03.2020 roku. W dniu 12.03.2020 roku placówki te będą pracować według normalnego harmonogramu. Wszyscy pracownicy tych placówek pozostawać będą do dyspozycji dyrekcji.

Komunikat MPK dotyczący zagrożenia koronawirusem

Działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa podjęło również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Są to działania profilaktyczne, które wynikają z troski o bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących komunikacją miejską, a także pracowników MPK. Ich celem jest zmniejszenie ryzyka zachorowań. W ich ramach zwiększono częstotliwość z jaką dezynfekuje się pomieszczenia sanitarno-higieniczne oraz miejsca i powierzchnie wspólnie użytkowane – dotyczy to między innymi klamek, poręczy, baterii łazienkowych, etc). Ponadto MPK zainstalowało dozowniki zawierające środek dezynfekujący w tych miejscach, które są ogólnodostępne, tzn. na dworcu autobusowym MPK, w Punktach Obsługi Klienta, w budynku administracyjnym oraz warsztatowym MPK. Kolejne działania to wydanie preparatów dezynfekcyjnych wszystkim pracownikom oraz kierowcom, którzy mają kontakt z klientami. Dodatkowo kierowcy otrzymali nawilżane chusteczki higieniczne, a także jednorazowe rękawiczki. To nie jedyne działania – ze względu na duże zagrożenie, zaostrzono procedurę mycia autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Płynem dezynfekującym przecierane są pochwyty, kasowniki oraz poręcze. Po zakończeniu każdego kursu na pętlach autobusowych obowiązkowo przewietrza się wnętrza autobusów – kierowca zobowiązany jest do otwierania na kilka minut wszystkich drzwi oraz szyberdachów.

 

 

Źródło: UM Nowy Sącz

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia