Elektryczne lokomotywy z Małopolski dla PKP Intercity

Grafika: UM Nowy Sącz - Lokomotywa Griffin - Newag

Nowy Sącz
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W Małopolsce wyprodukowano zestaw nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Griffin na zamówienie spółki PKP Intercity S.A. Osiem z nich niebawem dotrze do Warszawy. W uroczystej prezentacji zamówienia wzięli udział przedstawiciele miasta oraz reprezentanci Newag S.A. – producentów lokomotyw. Łączna kwota realizacji strategii modernizacji to 7 mld zł.

Po oficjalnej prezentacji zamówienia, firma Newag rozpoczyna dostawy nowoczesnych lokomotyw Griffin zrealizowanych dla spółki PKP Intercity. Niebawem maszyny ruszą do Warszawy, by rozpocząć regularny przewóz pasażerów. W uroczystej prezentacji lokomotyw Griffin wzięli udział Prezydent Miasta Nowy Sącz, Ludomir Handzel, marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski, a także prezes firmy Newag, Zbigniew Konieczek, który zaznaczał, że przedstawiciele władz powinni być dumni, że ten sprzęt został zaprojektowany oraz wykonany w Nowym Sączu, w Małopolsce.

Zadowolenia nie ukrywał także prezydent, wyrażając zadowolenie z produkcji „tak pięknych lokomotyw”. Prezydent gratulował zespołowi firmy Newag, który zrealizowali tę inwestycję, a tym samym przyczynił się do rozwoju infrastruktury i polskich kolei. Elektryczne lokomotywy Griffin są nowoczesnym, bardzo dobrej jakości sprzętem, który osiąga prędkość do 160 km/h. Cechuje je ponadto wysoki standard bezpieczeństwa, a także wygoda i komfort pracy maszynistów. Nowe lokomotywy umożliwiają transport składów pasażerskich aż do 800 ton, a składów towarowych do 3200 ton.

Zamówienie 30 sztuk fabrycznie nowych, elektrycznych lokomotyw na kwotę ponad 550 milionów złotych stanowiło największe zamówienie w historii grupy PKP Intercity. Sprzęty te są pierwszymi od ponad 20 lat zaprojektowanymi i wyprodukowanymi w Polsce lokomotywami elektrycznymi na zamówienie narodowego przewoźnika. Inwestycja wpisuje się w największy program mający na celu zakup i modernizację taboru kolejowego w historii spółki PKP Intercity. Realizacja nowej strategii, której częścią są lokomotywy Griffin, opiewa na łączną kwotę 7 miliardów złotych.

Źródło: UM Nowy Sącz

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia