Nowy stadion Sandecji i nowy budynek Urzędu Miasta do 2023

Nowy stadion Sandecji i nowy budynek Urzędu Miasta

Nowy Sącz
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Konferencja prasowa, która odbyła się 18 grudnia w Ratuszu potwierdziła plany rozbudowy w Nowym Sączu. O planach nowego budynku Urzędu Miasta z parkingiem oraz stadionu Sandecji poinformowali wiceprezydent, Artur Bochenek oraz skarbnik, Renata Seruga-Tokarz. Projekt ma kosztować 80 mln złotych.

W sali reprezentacyjnej Ratusza padły informacje, które z pewnością zadowolą zarówno mieszkańców Nowego Sącza jak i władze oraz urzędników i piłkarzy Sandecji. Obiekty powstaną na powierzchni 6 hektarów na działce należącej do miasta. Plany budowy nowego stadionu oraz budynku Urzędu Miasta przy ul. Kilińskiego wraz z parkingiem spotkało się również z zainteresowaniem podmiotów współpracujących przy realizacji inwestycji. Wiceprezydent miasta – Artur Bochenek – zaznaczał, że firmy pracujące przy budowie cechuje duże doświadczenie w tej branży, dlatego łatwo oszacować czas niezbędny do zakończenia prac. Pierwszą realizowaną inwestycją będzie budowa stadionu, który będzie spełniał wszystkie wymogi Ekstraklasy. Docelowo stadion pomieści aż 8200 kibiców i będzie miał zadaszone trybuny.

Skarbnik, Renata Seruga-Tokarz, podczas konferencji prasowej wyjaśniała szczegóły finansowania budowy obiektów, co jest bezpośrednio związane z ograniczeniami wynikającymi z Ustawy o Finansach Publicznych. Seruga-Tokarz wskazała ponadto, że do realizacji tego typu celów niezbędne jest powoływanie spółek celowych (SPV), dzięki którym przedsięwzięcie publiczne jest zarządzane zgodnie z zasadami i praktykami stosowanymi w biznesie i unika wielu ograniczeń́, charakterystycznych dla trybu pracy urzędów administracji publicznej. Spółki celowe umożliwiają finansowanie obiektów należących do infrastruktury publicznej, z tego względu jest to powszechne działanie. W nowopowstałej spółce, Miasto będzie w posiadaniu 100% udziałów.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono ponadto harmonogram działań, który rozpoczyna się od złożenia dokumentacji projektowej oraz wystąpienia o pozwolenie na budowę stadionu (do końca 2019 roku), w styczniu 2020 ma odbyć się powołanie spółki celowej, kolejno do końca lutego miasto ma uzyskać pozwolenie na budowę stadionu, a w marcu tego samego roku będzie opracowany program funkcjonalno-użytkowy dla nowej siedziby Urzędu Miasta. Pierwsze etapy inwestycji są zaplanowane na maj-czerwiec 2020, zaś same roboty mają potrwać 18 miesięcy (licząc od podpisania umowy z firmą realizującą inwestycję). Zakończenie robót budowlanych jest zaplanowane więc na 2022 rok, a w IV kwartale 2022 ma być ogłoszony przetarg na II etap inwestycji związany z budową nowej siedziby UM, których zakończenie jest planowane na 2023 rok.

Źródło: UM Nowy Sącz

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia