Konferencja na temat edukacji w Nowym Sączu: „Uzdrawiamy sytuację w oświacie”

Konferencja Nowy Sącz

Nowy Sącz
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

1 października w ratuszu odbyła się konferencja prasowa dotycząca kwestii oświaty w Nowym Sączu. Spotkanie związane było z nadzwyczajną sesją Rady Miasta, podczas której Urząd Miasta wystąpił o przesunięcie środków wynikających z konieczności zwrotu subwencji oświatowej w latach 2015-2018.

W 2014 roku doszło do sytuacji, w której Nowy Sącz musiał zwrócić ponad 5 mln złotych uzyskanych z nieprawidłowo pobranej subwencji. W listopadzie 2018 roku Urząd Kontroli Skarbowej rozpoczął kontrolę. Prawdopodobnie w ramach rekontroli instytucja sprawdzała, jak uległo poprawie zarządzanie środkami pobieranymi z MEN. Po zakończeniu kontroli do Urzędu Miasta Nowego Sącza wpłynęła decyzja z Ministerstwa Finansów. Zgodnie z nią należy dokonać zwrotu niewłaściwie pobranej subwencji.

Podczas spotkania Małgorzata Bielska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania, wyjaśniła szczegóły sprawy. Bielska podkreśliła, że chodzi o subwencję oświatową w latach 2015-2018. W tej chwili Wydział podejmuje stosowne działania, żeby uzyskać pewność, czy zarzuty UKS mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kolejne decyzje instytucji mogą skutkować zwrotem w wysokości około 3 mln 600 tys. zł, co jest szczególnie złą informacją w roku podwyżek w oświacie.

Na konferencji „Uzdrawiamy sytuację w oświacie” poruszono także m.in. kwestię stanu technicznego 40 obiektów nowosądeckiej oświaty. Wiceprezydent Artur Bochenek zapewnił, że miasto będzie dostosowywać wymagające tego placówki do obowiązujących przepisów prawa w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa uczniom.

Źródło: UM Nowy Sącz

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia