Muzea Otwarte dla Nowego Sącza i całego regionu po obu stronach granicy PL-SK

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój

Muzea i sztuka
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od 2014 roku w ramach projektu Muzea Otwarte dokonują się prace modernizacyjne, które podnoszą atrakcyjność placówek muzealnych na pograniczu polsko - słowackim. Wszystko po to, by zachęcić turystów do zaplanowania podróży do jednego z niezwykłych miejsc w naszych okolicach. A może całej trasy, dzięki której Nowy Sącz, Szczawnica czy Krynica Morska znajdą się na celowniku osób z Polski i zagranicy, chcących coraz lepiej poznawać nowe zakątki naszego kraju.

Dzięki przystąpieniu do projektu ośmiu placówek z Polski i dwóch ze Słowacji wkrótce na nowo usłyszą, że warto odwiedzić Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry czy Beskid Niski. Wśród aktywnych beneficjentów projektu „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego”, realizowanego w ramach programu Interreg PL-SK, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, znajduje się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Inne instytucje to m. in. Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Muzeum Orawskie w Dolnym Kubinie czy Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem.

Nowe placówki muzealne z koncepcją współpracy

Łączy je nie tylko opracowanie i realizacja planów dostosowania instytucji muzealnych do nowoczesnych standardów, na przykład potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, niepełnosprawnych, rodzin z małymi dziećmi itd. Projekt zakłada stworzenie sieci muzealniczej obejmującej podmioty po obu stronach granicy, która w przyszłości zapewni stałą współpracę przy koordynacji działań i promocji obszarów transgranicznych.

Dla mieszkańców regionu i gości z całego świata

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu prowadzi modernizację i proces włączenia do projektu trzech placówek

  • Miasteczko Galicyjskie (Nowy Sącz)
  • Muzeum im. Nikifora (Krynica-Zdrój)
  • Muzeum Pienińskie (Szlachtowa)

W ostatnich dniach stycznia oddano do użytku wyremontowany zabytkowy budynek Muzeum Nikifora w Krynicy. Prace objęły podjazd dla niepełnosprawnych, zmianę aranżacji pomieszczeń ekspozycyjnych oraz remont elewacji XIX-wiecznej uzdrowiskowej willi "Romanówka", która znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Budynek zyskał zupełnie nową koncepcję wystawienniczą - z funkcjami sensorycznymi oraz zwiększoną interaktywnością.

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia