Wystawa „Psalmy” - Sztuka ikonograficzna wiecznie żywa

Wystawa "Psalmy" fot. Wacław Bugno

Muzea i sztuka
Narzędzia
Typografia
  • Mniejszy Mały Średni Duży Większy
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wraz z końcem lata, w urokliwych plenerach Miasteczka Galicyjskiego, zapoczątkowana zostanie wyjątkowa wystawa pt. "Psalmy", która czynna będzie przez miesiąc. Wystawa, która zainaugurowana zostanie 21 września 2019 r. o godz. 15.00 i pozostanie otwarta do 20 października br. - będzie częścią XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. Miasteczko Galicyjskie, w jakim odbędzie wernisaż, to oddalona o trzy kilometry od centrum miasta klimatyczna zabudowa, będąca odwzorowaniem galicyjskiej prowincji z przełomu XIX i XX wieku (ul. Lwowska 226, Nowy Sącz).

Same warsztaty ikonograficzne są kontynuacją lokalnej tradycji, jaka trwa od roku 2009 i jest nawiązaniem do kulturowego pejzażu Polski sprzed lat. Obecnie wydarzenie to jest dobrą okazją do integracji, wymiany doświadczeń i zacierania różnic między społecznościami naszego kraju a także Ukrainy i Białorusi, które łączy wspólne dziedzictwo sztuki sakralnej - żywe do dnia dzisiejszego. Wspólne warsztaty polskich twórców oraz artystów zza naszej wschodniej granicy, plenery, późniejsze wystawy, prezentacja dotychczasowych dokonań w obszarze sztuki ikonograficznej - to idealne środowisko i warunki do przełamywania stereotypów oraz barier. Wydarzenie to ma także na celu budowanie i wzmacnianie wzajemnych relacji na płaszczyźnie kultury, opartej na wspólnych chrześcijańskich korzeniach.

Ikony, będące owocem pracy malarzy podczas nowickich warsztatów, zdobić mają wnętrza licznych obiektów sakralnych - nie tylko w obszarze pogranicza polsko-ukraińskiego, ale m. in. na Syberii. Część prac uzupełni bogaty zbiór stałej wystawy w Galerii Współczesnej Ikony, jaka znajduje się w Krynicy Zdroju. Organizatorami XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów są: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Grecko-Katolickiej "Sarepta" oraz lwowska Katedra Sztuki Sakralnej ASP.

Zapisz się do naszej bezpłatnej usługi subskrypcji e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o dostępności nowych informacji.

Ogłoszenia